Cisco Spa112 – Cisco Spa122 – Linksys SPA122 – Linksys PAP2T Kurulumu ve Ayarlanması

Var olan voip hesaplarınızın SPA2102 (SPA122),  PAP2T (SPA112) cihazlara nasıl tanıtılacağını anlatmaya çalışalım.

Spa2102-spa122, pap2t - Spa112

Yukarıda görüldüğü gibi Linksys 2102 modelinin artık Cisco Spa122 , Pap2T ‘nin ise Cisco Spa112 olarak sunulduğunu görüyoruz.

Cisco SPA112 121 Link Sys Pap2t Voice Voip Ses Ayarları nasıl yapılır ?

Cisco Voip Ata cihazınızın ayarlarını yapmadan önce aşagıdaki resimde görüldügü gibi telefon ve internet bağlantılarını gerçekleştirin.

SPA 112

Cisco’nun SPA112 modeli dijital ortamdan gelen sesi, analog ortamda sonlandırmaya yarayan bir ATA çevirici cihazdır. 2 Adet FXS portuna sahip bu VoIP Gateway cihazına 2 farklı dect telefonu bağlayarak her bir telefon hattına bir voip dahili numarasını bağlamanız mümkündür

images

SPA 122

Cisco’nun SPA122 modeli dijital ortamdan gelen sesi, analog ortamda sonlandırmaya yarayan bir ATA çevirici cihazdır. 2 Adet FXS portu ve 1 Adet Ethernet çıkışına sahip bu VoIP Gateway cihazına 2 farklı dect telefonu bağlayarak her bir telefon hattına bir voip dahili numarasını bağlamanız mümkündür,  ayrıca ethernet çıkışı kullanılarak internet hattı çoğaltılabilir, bilgisayarınız ve ata cihazınız tek kabloda internete bağlayabilirsiniz.

cisco_spa122_layout1

Internet girişine bağladığınız ata cihazınızın ayarlarını yapabilmeniz için ata cihazınızın modeminizden aldığı otomatik IP numarasını ögrenmelisiniz. (1. 2. ve 3. adima bakınız)

1- Phone 1 veya Phone 2 Girişine bağladığınız telefonun ahizesini kaldırın ve 4 defa (****) yıldız tuşuna basın.

2- Sonra 110# i tuşlayın

3- Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra robot operatör cihazınızın aldığı IP adresini size okuyacaktır. (Konuşma ingilizcedir) IP adresini öğrendikten sonra tarayıcınıza IP adresini yazarak web arayüzüne bağlanabilirsiniz. İlk girişte kullanıcı adı ve şifre admin olarak tanımlıdır.

Dikkat: Ata cihazının otomatik olarak modemden IP alabilmesi için modeminizin DHCP server özelliğinin açık olması gerekmektedir.

Eğer 1, 2 ve 3 adımlarla uğraşmak istemiyorsanız dhcp açık olan modeminizin arayüzünde ağ bağlantısı kurmuş ata cihazınızın ip numarasını görebilirsiniz.

Portlara Dahili Numaraların Bağlanması

Arayüze bağlandığınızda ilk girişde Quick Setup kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda voip santraliniz üzerinde oluşturulmuş  dahiliye ait bilgileri girebilirsiniz. Display Name kısmında gireceğiniz bilgi, iç dahili hatlarda arama yaparken görünecek caller id kısmıdır.

21

Yukarıda yer alan ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere, Proxy kısmına santral adını, User ID kısmına dahili numarayı, Display Name kısmına dahili sahibinin adını, Password kısmına dahili numarasına ait şifreyi yazmanız ayarların tamamlanmasında yeterli olmaktadır. Ekran görüntüsünde Line1 yani cihazımızın arkasında yer alan Phone 1 portuna bağlanacak dect telefonun bilgilerini girdik. Aynı işlemleri yeni bir dahili numarası ile Line 2 için yapabilirsiniz. Proxy bölümüne SIP adresini giriyorsunuz. Bu adresi Voip sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz.

Kurulumun Tamamlanması

Bilgilerin girilmesinden sonra Submit butonuna basarak tüm ayarları kayıt ediyoruz. Bu işlem sırasında cihazımız kendini yeniden başlatacaktır ve işlemler 3 – 40 saniye arası kadar sürer.

41

Ardından yapılan işlemlerin doğruluğunu kontrol etmek, Cihazınızın doğru bir şekilde santralinize bağlanıp, bağlanmadığına bakmak için sırasıyla önce Voice, sonra Information kısmına giriyorsunuz.

5

karşınıza çıkan bilgi ekranında Line 1 ve eğer ayarlarını yaptıysanız Line 2 kısımlarından ATA cihazınızın santralinize bağlı olup olmadığına Registration State kısmından bakabilirsiniz. Durum eğer Registered görünüyorsa işlemler tamamlanmış demektir.

Şimdi arama yapabilir ve arama kabul edebilirsiniz!

*** ÖNEMLİ: Ses kayıtlarında bazen RTP kaynaklı sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle Cisco cihazlarda “RTP Packet Size” değeri 0.020 olarak tanımlanmalıdır.

*** ÖNEMLİ: Register Expires değerinin 30 – 60  değerleri arasında tanımlanmalıdır.

exptime1

Linksys PAP2 Kurulum Klavuzu Analog telefon ile nasıl ayarlanır konfigüre edilir?

Linksys PAP2 Web arayüzü konfigürasyonu için word dosyasını indiriniz.

indir Linksys PAP2 And Cisco SPA …

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir