GPT Protective Partition Nedir, Nasıl Kaldırılır?

GPT nedir?

GPT, GUID Partition Table UEFI‘nin bir parçası olup MBR’ye göre daha esnek bölümleme ve disk kapasitesi imkanları sunar. IBM PC’lerden geriye kalan modası geçmiş IBM BIOS’lar bildiğiniz gibi MBR’yi kullanılır. GPT disk bölümleme tablosu bütün bu kısıtlamalara tabi değildir. Sınırsız sayıda bölüm oluşturabilir (Ancak Windows’un an için desteklediği en yüksek bölüm sayısı 128’dir) ve 18 exabayta (18 milyon terabayt) kadar büyüklükte disk kullanabilirsiniz. (Ancak Windows’un an için desteklediği en yüksek disk boyutu 256 terabayttır).

EFI standardına sahip olan bu sistem, diskin bölümlerini düzenleyen en güncel sistemdir. Yani UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanılması gerekmektedir. MBR’nin aksine, GPT’de teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilir. GPT, depolama alanı olarak da MBR’den bir adım öndedir. MBR’de bulunan her bir bölüm için 2TB sınırı, GPT’de 9.44ZB gibi boyutlara ulaşabilmektedir. Elbette bu değer sadece teorik olarak mümkün. Zira Windows işletim sistemlerinde her bir bölümün maksimum kapasitesi 256TB olarak sabitlenmiştir.

Basit disk ve GPT

Basit diskler Windows’ta en çok kullandığımız disk birimleridir. Basit Disk terimi, bölümler içeren (Birincil veya Mantıksal) disk anlamında kullanılır. MBR ile tanımlanan Basit disklerin aksine GPT ile tanımlanan Basit diskler 3 veya 4 bölüme ihtiyaç duyarlar: Kurtarma, ESP, MSR ve Sistem (DATA) bölümü.

Artı olarak UEFI, MBR ya da benzeri bir veriye gerek duymadan diski kendi başına başlatabilir ancak geriye yönelik uyuşmayı sağlayabilmek için UEFI’nin kullandığı disk bölümlendirme tablosu olan GPT, kendi başlangıcı olan Birincil Bölüm Tablo Başlığı’ndan önce MBR girdisini disk üzerinde ilk sektörde saklar. MBR’yi diskin başlangıcında tutmak, MBR tabanlı disk uygulamalarının GPT disklerini yanlış tanımlamalarını ve üzerine yazmalarını engellemek içindir.

Harici diskler

Harici diskler normal olarak çok farklı işletim sistemlerinde kullanılırlar. Windows XP harici disklerde sadece MBR desteğine sahiptir. Dolayısıyla GPT bir harici diski sadece Windows Vista ve üzeri Windowsişletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Yine aynı sebepğle 2 TB’tan daha büyük harici diskleri Windows XP’de kullanamazsınız.

Kaynak: http://gpt.nedir.com/#ixzz3vmzaZJHA

How to delete GPT Protective Partition ?

Why we need to delete GPT protective partition?

In Windows XP Professional, you cannot access or modify GPT disk, but you can convert a GPT disk to MBR by using the clean command in DiskPart, which will delete GPT protective partition and remove all data and partition structures from the disk.

Warning: The steps below will erase all data on the GPT disk, please backup your data first.

1.You might see HD Drive in GPT status on Disk Management.

2.Go to DOS command line (click on “Start Menu”, then “Run”, type in “cmd” in textbox, and hit “OK”) ◦Type in “DiskPart” in command line.
Type in “list disk” in command line to show all disks in this machine.
Use “select” to set the focus to the specified partition.
For example “select disk 1”.
Use “clean” command to remove GPT disk from the current in-focus disk by zeroing sectors.

3.Go back to Disk Management, you can see GPT disk is “Not Initialized” now.

4.Within Disk Management, right click on disk info, choose “Initialize Disk”, You can see GPT disk is “Unallocated” now.

5.Right click on disk info, choose “New Partition…”, follow Partition Wizard and format it. Now you are able to use the disk in Windows XP.

GPTProtectivePartition_thumb

clean_thumb

InitializeDisk_thumb

NewPartition_thumb

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir