Şifreniz ne kadar sürede kırılabilir?

Şifreniz 123456 gibi rakamlardan oluşuyorsa kırması 1-3 saniye arasında sürecektir, ama içinde büyük/küçük harf, rakam sembol içeren bir şifreyi brute force ile kırmak 3 milyar yıla kadar uzayabilir.

https://howsecureismypassword.net

Bu adreste yer alan çubuğa şifrenizi yazdığınız taktirde size ne kadar sürede kırılabileceğini anlık olarak gösteriyor. Korkmayın! şifrem çalınacak diye düşünmenize hiç gerek yok. Çünkü siz şifrenizi iletmiyorsunuz sadece anlık olarak yazdığınız şeylerin bir similasyon olarak ne kadar sürede kırılabileceğini görüyorsunuz. Sadece kendi şifrenizi değil bir çok şeyi deneyebilirsiniz. Basit ve güzel bir sistem. Tabi kesin bir rakamdan ziyade yaklaşık olarak veriyor size. Bunu oranlama olarak düşünebilirsiniz. Hackerların bazı yerlerde şifreleri bulmak için kullandıkları özel yazılımlar belirli bir algoritmaya göre şifreleri deneyerek bulma yöntemine gittiği için bu şekilde sayılar ortaya çıkıyor.
Şifrenizi zorlaştırmak için en güzel yöntem 123456, 654321, password, 111111 benzeri anlamlı diziler oluşturmak yerine şifrelerinizin içinde hem harf, hem rakam, hem #+%& benzeri özel karakterler bulundurmaktır. Büyük-küçük harf kullanımı ve şifrenin uzunluğu da önemlidir tabiki. Zaten artık kullanılan çok basit parolalar doğrultusunda örneğin hotmail, facebook gibi siteler kendileri kullanıcıları için bir nebze önlem almaya başladılar ve bazı tür parolaların kullanımını engellediler. Örneğin hotmail 123456 gibi şifrelerin kullanımını engelledi. Ayrıca hotmailde ad-soyad geçmesi de yasak. Bazı sitelerde ise en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir de rakamı şifre içinde kullanmak zorunlu hale getirildi.

2 Comments
  1. Ağustos 20, 2016
    • Ağustos 25, 2016

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir